Akıllı telefon alırken neye dikkat etmeliyiz ?
Reklam

Akıllı telefon alırken neye dikkat etmeliyiz ?

Güncel hayatımızda yerini hızlı bir şekilde alan akıllı telefonları satın almadan önce dikkat etmemiz gereken konular neler ?

04 Şubat 2018 - 04:32

Güncel hayatımızda yerini hızlı bir şekilde alan akıllı telefonları satın almadan önce dikkat etmemiz gereken konular neler ?

Motorola'nın cep telefonu bölümünün başında yer alan Martin Cooper'ın 3 Nisan 1973 tarihinde 1 kilo 133 gram ağırlığındaki telefon ile yaptığı görüşme ilk cep telefonu görüşmesi olarak kayıtlara geçtiğinde GSM gibi mobil iletişim konusunda bir standart henüz yoktu. Ancak günümüzde hiçde öyle değil.

GSM şirketlerinin yanısıra çok sayıda akıllı telefon üreticileri de oldukça çoğaldı ve gelişen teknolojide rekabet hızla artıyor

Peki akıllı telefon almadan önce dikkat etmemiz gereken hususlar neler ?

1 - Pil Ömrü

Akıllı telefonların ekranlarının büyümesinin ardından ​​pek çok kullanıcının şikayetçi olduğu konuların başına pil ömrü geliyor. Günümüzde 5580 mAH kapasiteli bataryaların olduğu biliniyor. Ancak bu popilaritesi yüksek modellerde henüz hayata geçmiş değil. Telefon alırken batarya perfonmansı hiçte hafife alınacak bir özellik değildir.

2 - Performans

Telefonlarını performansını etkileyen en temel faktörlerden birisi de işlemci ve RAM kapasitesi. İyi bir işlemciye ve RAM kapasitesine sahip akıllı telefonda istediğiniz sonuçları almanız çokta zor değil.

Qualcomm Snapdragon 835 ilemciler en fazla işlemci çeşitlerinden bir tanesi. Quick Charge 4.0 desteğiyle beraber gelen Snapdragon 835, Snapdragon 820’ye göre daha hızlı şarj oluyor.  Bu da aynı boyut bir telefonda pil için daha fazla alan anlamına geliyor. Snapdragon 820‘de toplam 1 MB büyüklüğünde L2 önbellek bulunuyorken, Snapdragon 835′teki performans çekirdeklerinde rakam 2 MB seviyesine yani iki katına çıkmış oluyor. Qualcomm’a göre bu artış, işlemcinin içerisindeki bellek kontrolcüsünün yükünü azaltıyor ve dolayısıyla güç tüketimine ve performansa olumlu yansıyor.

RAM seçeneklerinde 6GB, 4GB ve 2 GB büyüklüğündeki RAM ler kullanıcılarn isteklerini oldukça karşılamakta. Bunun yanında minimum 64 GB hafıza desteği ve MicroSD kart desteği vermesi de telefonunuzda aranması gereken bir özelliktir.

3 - Kamera

Sosyal medya hesaplarının hayatımızın vazgeçilmez parçası olduğu şu günlerde telefonda iyi bir kameranın olmaması tabiki de kabul edilebilir değil. En az 12 MP ve üzeri çözünürlüğe sahip bir kamera telefonun olmazsa olmazıdır. Tabiki MegaPikselinin tek başına yüksek olması bir anlamda ifade etmiyor. Odaklama, Flash, Otofokus ve gelişmiş diyafram açıklığına sahip olması da gerekmektedir.

4 - İşletim Sistemi

Bu tamamen kullanıcı alışkanlığıyla ilintili olsa da Android ve İOS arasında kullanıcıların çoğu zaman kararsız kaldığı da bilinmektedir. Android tercih eden kullanıcıların en az Android 7.1.1 Nougat ve üstü sistemleri tercih etmesi gerekir.

İOS kullanıcıları ise en son İOS 11.2.5 sürümü ile tanıştılar. Bu güncellemede SİRİ ye haber okuma özelliği (Kısıtlı ülkelerde) , HomePod desteği gibi özellikler eklendi.

5 - Diğer

Telefon alırken dikkat etmemiz gereken temel özellikleri yukarıda sıralamış olsak da eran çözünürlüğü, ekran boyutu, internet teknolojisi gibi özelliklerde kullanıcı tarafından oldukça önemsenmektedir. 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yeni rektör atamaları Resmi Gazete'de. 11 üniversiteye rektör ataması yapıldı
Yeni rektör atamaları Resmi Gazete'de. 11 üniversiteye rektör...
19 Mayıs 1919 anısına 100. yılda 1919 organ bağışçısı
19 Mayıs 1919 anısına 100. yılda 1919 organ bağışçısı