ÇEKUD’den eş zamanlı fidan dikimi
Reklam

ÇEKUD’den eş zamanlı fidan dikimi

10 Nisan 2019 - 15:19

ÇEKUD tarafından geçen yıl başlatılan ve kamuoyunda yankı uyandıran “Köklerimiz Bu Topraklarda” konseptli doğayla buluşma ve fidan dikme etkinliğinin bu yıl ikincisi, gerçekleştirildi. Türkiye’nin 81 ilinin tamamında, büyük ilçelerde ve ÇEKUD’un yurt dışı gönüllü danışmanlarının katkısıyla dünyanın farklı şehirlerinde saat 13.00’te aynı anda başlayan etkinlik kapsamında on binlerce fidan ve tohum toprakla buluştu. Tüm merkezlerde aynı anda fidan dikilmesiyle kırılması güç bir rekor denemesi de başarıyla gerçekleştirilmiş oldu.
Etkinlik kapsamında bir açıklama yapan ÇEKUD Yönetim Kurulu Başkanı Av. Muzaffer Özcan, “İnsanlığa ve çevreye katkıda bulunmak amacıyla, beraber nefes alıp verdiğimiz tabiat ailesinde bizimle birlikte olduğunuz için her birinize şükranlarımı sunuyorum. 15 bölge, 81 il ve 8 yurtdışı gönüllü danışmanları ile binlerce çevre ve doğa dostuyla birlikte ÇEKUD olarak başta ağaçlandırma olmak üzere doğa ve çevreyle ilgili birçok farkındalık faaliyeti düzenliyoruz. Konferans, sempozyum ve yarışmalarla çevre bilincini artırmaya, çevre ahlakını geliştirmeye, çevre sorunlarına kalıcı çözümler önermeye ve üretmeye gayret ediyor, bu alanda önemli projeleri hayata geçiriyoruz. Ağaçlar ve ormanlar, iyi/kötü insan ayrımı yapmaksızın temiz havayı elbirliğiyle hepimize karşılıksız sunuyorsa biz de elbirliğiyle 81 ilde aynı anda doğaya yeni fidanlar kazandırmalıyız diye düşündük. Bu düşünceden hareketle geçen yıl ‘Köklerimiz Bu Topraklarda Projesi’ni başlattık. Yoğun ilgi görünce bu etkinliği geleneksel hale getirmeye karar verdik” dedi.
“Bu girişim rekor denemesinden öte çevreye yönelik bir farkındalık hareketidir”
Projenin amacının, çevre duyarlılığının ve ağaçlandırmanın öneminin toplumun her kesiminde pozitif yönde algılanmasına ve benimsenmesine katkı sağlamak olduğunu kaydeden ÇEKUD Başkanı  Av. Muzaffer Özcan, “Biz biliyor ve inanıyoruz ki, içinde yaşadığımız evrendeki her varlığın bir yaradılış amacı, bir gayesi, bir de hak alanı var. İnsan dışındaki varlıkların insanlar üzerinde hakları olduğunu fark etmeliyiz. Bizler, evrendeki varlıkların belli bir kural içinde birbiriyle uyumlu şekilde hayatını devam ettirdiğinin bilincindeyiz. İnsanoğlu hırs ve hatalarıyla doğadaki bu uyumu kesintiye uğratmamalı. Kendisine bilinç ve akıl bahşedilmiş olan insanın, doğayı tahrip etmek bir yana, doğadaki mükemmel düzenin sürdürülebilirliğini sağlamak için yeni mesuliyetler, yeni görevler üstlenmesi gerektiğine inanıyoruz. Çevre ve doğa dostlarıyla Türkiye genelinde ve yurt dışındaki gönüllü danışmanlarımız aracılığıyla farklı ülkelerde eşzamanlı olarak fidan ve tohum dikimi işte bu anlayışla gerçekleştiriyor. Etkinliğimiz, ülkemizde ve dünyada bu alanda bir ilk olma özelliği taşıyor. Özellikle 81 ilde aynı anda fidan ve tohumları toprakla buluşturarak anlamlı bir rekor kırmış olduk. Bu bir rekor denemesinden öte çevreye yönelik bir farkındalık hareketidir. Bu anlamlı etkinliğe iştirak eden onbinlerce çevre ve doğa dostuna teşekkür ediyoruz” diye konuştu. 
Bu kapsamda tüm yurtta olduğu gibi Sivas’ta da, Toki İşhan Mevkiinde ağaçlandırma çalışması yapıldı. “Köklerimiz Bu Topraklarda” sloganıyla yapılan ağaçlandırma çalışmasına Sivas Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü, Akçed, İlksad, Enerji Gençlik Kulübü yanı sıra 7’den 70’e doğa sevdalısı yaklaşık 250 kişi katıldı. Çeküd Gönüllü Danışmanı Teyfik YILMAZ, hava şartlarına aldırmadan tatil gününde ağaç dikme alanına gelen herkese teşekkür ederek konuşmasına başladı. Fidan dikiminin önemine vurgu yaptığı konuşmasında “Köklerimiz Bu Topraklarda” faaliyeti ile toplumun dikkatinin bu önemli hususa çekilmesinin hedeflendiğini söyledi. Çeküd Gönüllü Danışmanı Teyfik YILMAZ’ın fidan dikimini uygulamalı olarak göstermesinin ardından başlayan fidan dikimi 2 saat içerisinde 400 fidanın dikilmesi ile tamamlandı. Katılımcılara yemek ikramının da yapıldığı faaliyet sonrasında dikim alanında plastik tüplerin ve atıkların kalmamasına özen gösterildi.
 

2019/04/2019-04-10-15-21-11.jpg
2019/04/2019-04-10-15-21-21.jpg
2019/04/2019-04-10-15-21-30.jpg
2019/04/2019-04-10-15-21-40.jpg
2019/04/2019-04-10-15-21-50.jpg
2019/04/2019-04-10-15-22-00.jpg
2019/04/2019-04-10-15-22-10.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Emine Bulut'un bıçaklanma sonrası görüntülerini çekmişti....!
Emine Bulut'un bıçaklanma sonrası görüntülerini çekmişti....!
Son Dakika...! Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırıkkale’deki acılı aileyi aradı
Son Dakika...! Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırıkkale’deki acılı...