Çin zulmü Avusturya’da protesto edildi
Reklam

Çin zulmü Avusturya’da protesto edildi

Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk ve beraberinde çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Çin’de yapılan insanlık zulmüne karşı protesto yürüyüşü düzenlendi.

08 Şubat 2019 - 00:02

Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk ve beraberinde çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Çin’de yapılan insanlık zulmüne karşı protesto yürüyüşü düzenlendi.

Avusturya’nın önemli mekanların bulunduğu cadde ve sokaklarda ellerinde bayrak ve Çin zulmünü protesto eden yazılarla slogan atan grup, Viyana’nın Heldenplatz Meydanı’nda bir araya geldi.

Meydanda gazetecilere açıklama yapan Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, Doğu Türkistan’da 35 milyon Müslüman Türk’ün Çin tarafından top yekun imhasının engellenmesi gerektiğini söyledi.

Geniş ve kalabalık bir grupla, yaşanan vahşete dur demek için demokratik tepkilerini ortaya koyduklarını ifade eden Tümtürk, “Bugün Çin işgaline, Doğu Türkistan’daki ABD ve Çin zulmüne karşı bir demokratik tepki ortaya koyduk. Şehir meydanından resmi binaların bulunduğu bir merkeze kadar yaklaşık 45 dakika kadar protesto yürüyüşü gerçekleşirdik. Yürüyüşümüz, demokratik bir şekilde, gayet barışçıl bir şekilde sloganlarımızla ve duruşumuzla ve tavrımızla Doğu Türkistanlıların yalnız olmadığını, Doğu Türkistan’daki Çin işgalini asla ve asla kabul edemeyeceğimizi, bugün 21. yüzyılda 2019 yılında Nazi Almanya’daki Yahudi soykırımının daha vahşi, daha alçakçısını, daha zorbaca uygulandığını görüyoruz.” dedi.

Dünyanın, insanlığın ve insanlık onurunun Doğu Türkistan’daki bu zulme karşı mutlaka sesini yükseltmesi gerektiğini, mutlaka tepki ortaya koyması gerektiğine değinen Tümtürk, şöyle konuştu:

“Bugün sadece telkinlerle, tavsiyelerle değil, Çin’e yaptırımlarla bu ekonomik olur, siyasi olur uluslar arası ilişkilerde Çin’e bir müeyyide ortaya koyarak Doğu Türkistan’da 35 milyon Müslüman Türk’ün Çin tarafından top yekun imhasının engellenmesi gerekir. Aksi takdirde bugün Kızılderelileri ya da bazı milletleri, bazı azınlık milletleri nasıl anma toplantılarıyla, törenlerle, nasıl onlara has ayrılan alanlarda ziyaret ederek onları koruma altına aldıysak, yarın Doğu Türkistanlılar da imha edildikten sonra onları anmamızın onlarla ilgili şiirler ya da ağıtlar düzenlenmesinin hiçbir esprisi yok. Eğer burada insanlık, insanız diyorsa Doğu Türkistanlılar insanlık aleminin çok önemli bir parçası. Çünkü medeniyet yaratmış insanlığa. Çeşitli alanlarda büyük katkılar sağlamış büyük bir medeni millet.”


-“Doğu Türkistanlılar, katliamla, sinsi ve çok kalleşçe girişimlerle yok edilmeyle karşı karşıya.”

 

Tümtürk, Türk dünyasının Doğu Türkistan’a yönelik kendi sorumluluğunu yerine getirmek zorunda olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğer Türk’üz diyorsak, Doğu Türkistanlılar Türk dünyasının asli unsuru, ayrılmaz bir parçasıdır. Türk dünyası Doğu Türkistan’a kendi sorumluluğunu yerine getirmek zorunda. Müslüman’ız diyorsak, Doğu Türkistanlılar ilk Müslüman Türk topluğu. İlk defa İslam’a giren Türk topluluk. Bugün İslam ve Müslümanlık özellikle İslam İşbirliği Örgütü Doğu Türkistan’la ilgili sorumluluğunu yerine getirmek durumunda. Topyekun, Doğu Türkistanlılar bugün adeta 21. yüzyılda katliamla, sinsi ve çok kalleşçe bazı girişimlerle, yok edilmeyle karşı karşıya. Biz sahip çıkalım, destek verelim. Doğu Türkistanlıların kimsesiz olmadığını, sahipsiz olmadığını gösterelim, susmayalım.”


-“Avusturyalı halkın ilgilendiğini gördük. Bunlar elbette bizi umutlandıran gelişmelerdir.”


Tümtürk, Çin’e yönelik siyasi yöneticilerin de caydırıcı argümanlar kullanmaları gerektiğini savunarak şunları kaydetti:

“Eğer insan vicdan taşıyorsa, adalet duygusu taşıyorsa Doğu Türkistan’da olup biten, vahşet, soykırım, oradaki insan hakları ihlalleri her vicdan ehli insanın sahip çıkması gereken, ilgilenmesi gereken ve Çin’e karşı tepki ortaya koyması gereken bir durum söz konusu. O yönüyle Avusturyalı halkın da ilgi ile takip ettiğini gördük, ilgilendiğini gördük. Bunlar elbette bizi umutlandıran gelişmelerdir. Ama bunun siyasilerimizin, halkların, milletlerin yönetici olan, onların seçilmiş siyasi yöneticilerin bu sorumluğu daha aktif bir şekilde caydırıcı argümanları da  Çin’e karşı kullanarak ekonomik, siyasi ve uluslar arası alanda Çin’e ikna edici barışçıl yöntemlerle bu yanlıştan vazgeçmesini tavsiye etmesi gerekmektedir.” 
 

2019/02/2019-02-08-00-05-19.jpg
2019/02/2019-02-08-00-05-28.jpg
2019/02/2019-02-08-00-06-33.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Emine Bulut'un bıçaklanma sonrası görüntülerini çekmişti....!
Emine Bulut'un bıçaklanma sonrası görüntülerini çekmişti....!
Son Dakika...! Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırıkkale’deki acılı aileyi aradı
Son Dakika...! Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırıkkale’deki acılı...