Emniyet Genel Müdürü açıkladı. "Kullanıldığında riski...
Reklam

Emniyet Genel Müdürü açıkladı. "Kullanıldığında riski 4 kat artıyor."

10 Ağustos 2019 - 13:26 - Güncelleme: 10 Ağustos 2019 - 13:32

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, seyahat halinde iken cep telefonu ile konuşulması durumunda kaza riskinin 4 kat daha arttığını belirterek, yolculukta sürücülerin buna özen göstermeleri gerektiğini ve yolculuk esnasında cep telefonu ile konuşulmaması gerektiğini söyledi.

Bayramların millet olarak en mutlu günler olduğunu hatırlatan Aktaş, bu mutlu günün açıya dönüşmemesi gerektiği belirtti.

Aktaş, Kurban Bayramı dolayısıyla günlük 13 bin personelin görev başında olduğunu dile getirerek sürücülerin trafik kurallarına uymaları konusunda çok hassas olmaları gerektiğine dikkat çekti.

Aktaş, Kırıkkale İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesi önünde ekiplerin denetimlerine katılarak sürücü ve yolculara trafik kuralları konusunda önemli tavsiyelerde bulundu. Araçlardaki çocuklara şapka tişört, düdük hediye etti. Ekiplerde yolculara çikolata dağıttı. Ayrıca çocuklara “Kemerin Ses Getirsin” projesini anlatarak hediye kazanabileceklerini hatırlattı.

Emniyet Genel Müdürü Aktaş’ı Kırıkkale Valisi Yunus Sezer ve İl Emniyet Müdürü Mahmut Çorumlu karşıladı. Emniyet Müdürü Çorumlu, Aktaş’a yollar, trafik durumu ve diğer konularda çeşitli bilgiler verdi.

Emniyet Genel Müdürü Aktaş denetimler sonrası yaptığı açıklamada, “Emniyet Genel Müdürlüğü olarak bu bayramda da diğer bayramlar da olduğu gibi bütün gücümüzü kuvvetimizi personelimizi imkanlarımızı, insanlarımızın çok daha güvenli bir ortam da yolculuklarını yapabilmeleri içinin kazasız belasız gidecekleri yere varabilmeleri için seferber etmiş durumdayız.” dedi.

Kırıkkale’nin trafik yoğunluğu açısında önemli bir kavşak noktasında olduğunu hatırlatan Aktaş, şunları söyledi:

“5 günlük bayram tatili boyunca ve bir gün öncesi ve sonrasında içine alacak şekilde yani 7 gün boyunca günlük ortalama 7 bin 700 ekibimiz ve yine günlük ortalama 13 bin personelimizle yollarda oluyoruz, olacağız inşallah. Tabi bunun yanında aldığımız güvenlik tedbirlerini yerinde incelemek ve var olan  tespit ettiğimiz aksaklıkları da yine anında yerinde müdahale etmek amacıyla sayın bakanımız başta olmak üzere bakan yardımcılarımız ben ve bütün Emniyet Genel Müdürlüğü üst yöneticileri, Genel Müdür Yardımcılarımız, daire başkanlarımız bunun yanında 40'a yakında polis başmüfettişimiz ile birlikte sahadayız, alandayız. Arkadaşlarımızın aldığı tedbirleri yerinde görmeye çalışıyoruz. şimdi de Kırıkkale ilimizin giriş noktasında arkadaşlarımızın yaptığı uygulamayı yerinde görmek üzere buradayız. Bu kavşak, 43 ile ulaşım sağlayan ana güzergah üzerindeki bir nokta dolayısıyla çok daha hassasiyeti yüksek olan bir nokta. Ben Ankara'dan geliyorum. Güzergahta da gördük gerçekten ciddi bir yoğunluk var. Bugün günlük araç sayısının 100 bine çıkacağı tahmin ediliyor. Ama Allah'a şükür önemli bir kazamız yok inşallah da olmaz diye ümit ediyoruz.”

 

-“Cep telefonu ile konuşulması durumunda kaza riski 4 kat artıyor.”

 

Sürücülerin ve yolcuların yolculuk esnasında kurallara hassasiyetle uymaları gerektiğine değinen Aktaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tabi bütün vatandaşlarımızdan, bütün şoförlerimizden ricamız şudur; lütfen kurallara uyalım, lütfen çok fazla hız yapmayalım. yine yorulduğumuz da dinlenelim ortalaması bunun 2 saatte bir en az 10 dakika dinlenelim, mola verelim.  Yine emniyet kemerlerimizi takalım. Araçtaki bütün herkese kemer taktıralım. Sadece şoförlerin takmamsı uygun değil. Ön ve arka koltukta oturanlar emniyet kemeri takması gerekiyor. Buna hassasiyet gösterelim. Yine cep telefonu ile seyahat halinde iken konuşmayalım. Bu bilimsel çalışmalarla tespit edilmiş ki cep telefonu ile konuşulması durumunda kaza riski 4 kat artıyor. Çok ciddi bir rakam, çok ciddi bir oran. Bu nedenle bunlar başta olmak üzere diğer trafik kurallarına vatandaşlarımızın uymasını istirham ediyoruz. Bayramlar malum millet olarak kutladığımız en önemli en mutlu günlerimiz. Bu mutlu günleri hem ailemiz için hem kendimiz için hem de çevremiz için bir mutsuzluğa bir acıya dönüştürmeyelim diyorum. Ben bu vesileyle tüm yolcularımıza hayırlı yolculuklar diliyorum. Bütün milletimizin de bayramını yürekten tebrik ediyorum.”

2019/08/2019-08-10-13-30-12.png
2019/08/2019-08-10-13-30-16.png
2019/08/2019-08-10-13-30-20.png
2019/08/2019-08-10-13-30-23.png
2019/08/2019-08-10-13-30-27.png
2019/08/2019-08-10-13-30-31.png

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kırıkkale’de av tüfeği ile vurulan kişi hastaneye kaldırıldı
Kırıkkale’de av tüfeği ile vurulan kişi hastaneye...
Kırıkkale 112 personeli Mehmetçiğin yanında
Kırıkkale 112 personeli Mehmetçiğin yanında