Samsun İşkur aracılığıyla işe yerleştirmede Türkiye...
Reklam

Samsun İşkur aracılığıyla işe yerleştirmede Türkiye birincisi

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2019 Yılı 2. Olağan Toplantısı 24.04.2019 Çarşamba günü saat 11.00’da, Samsun Valisi Osman Kaymak'ın başkanlığında (MÜSİAD) Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği toplantı salonunda gerçekleştirildi.

24 Nisan 2019 - 16:10 - Güncelleme: 24 Nisan 2019 - 16:17


İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2019 Yılı 2. Olağan Toplantısı 24.04.2019 Çarşamba günü saat 11.00’da, Samsun Valisi Osman Kaymak'ın başkanlığında (MÜSİAD) Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında yaptığı konuşmasında, İl İstihdam Kurulu olarak ayda bir toplanıp ilimizdeki istihdam konularını görüştüklerini ifade eden Vali Osman Kaymak, “Bu toplantıyı İşkur Müdürlüğümüzün sekretaryasında yürütüyoruz. Yeni bir uygulama başlatarak her ay bu toplantıyı kurul üyelerimizden birinin ev sahipliğinde yapıyoruz. Bu gün MÜSİAD Başkanı Haluk Tan’ın misafiriyiz ve bu toplantıyı burada gerçekleştiriyoruz. Bu toplantımızda Samsun’daki istihdamın artırılması ve işsizliğin önlenmesi konusundaki çalışmaları gözden geçireceğiz. Geçen ay yaptığımız toplantımızda İşkur Genel Müdürümüzün de katılımıyla ‘Burası Samsun Burada İş Var’ konulu istihdam seferberliğini başlatmış olduk. Bunun ayrıntılarını basın aracılığı ile paylaştık. O anlamda geçen seneki istatistiklerde Samsun istihdamda İşkur aracılığıyla işe yerleştirmede Türkiye’de birinci oldu.” dedi.

Samsun’da gerçekten işin var olduğunu söyleyen Vali Kaymak, “Bu konuda organize edilmemiz önemli, işsizlerimizin eğitimleri önemli. Çünkü nitelikli işçiye çok ihtiyacımız var. İnsanlar iş istemek için geliyorlar. Soruyoruz ne iş yaparsın diye, her işi yaparım diyorlar. Ama bir yere gönderdiğimizde lise mezunu bir insanın her işi yapması mümkün değil. Biz bu konuda Meslek Liseleri’ni çok önemsiyoruz. Bu sene Orta Karadeniz Ajansı’ndan da Meslek Liselerine yönelik bir proje başlattık. Bu projeyi destekleyeceğiz. Geçtiğimiz haftalarda Milli Eğitim Bakanımız Sayın Prof.Dr. Ziya Selçuk Samsun’a geldiğinde Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni gezdik. Bu liselerin çok başarılı örnekleri var ama bu Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Türkiye’de çok istenilen yerde değil. Biz bu konuda Meslek Yüksek Okullarını öne çıkardık.” şeklinde konuştu.

Meslek Yüksek Okulları’na sınavsız geçiş hakkı sağlayarak geçişlerin kolaylaştığını ifade eden Valimiz Osman Kaymak, “Ama bizim sahada gördüğümüz şu; Meslek Yüksek Okulu’nu bitiren bir genç kendisini hemen bir mühendis yerine koyuyor ve alt işleri yani teknikerin, teknisyenin yapacağı işleri yapmak istemiyor. Ben mühendisim diyor. Ben masada oturup proje çizeceğim diyor. O anlamda sanayinin üretimde atölyede istediği ara eleman (ana eleman) aslında Meslek Liselerinde yetişiyor. O anlamda Meslek Liseleri’nin bu süreçte tekrar kalitesini artırarak daha donanımlı hale getirip sayılarını artırmamız lazım. Sahada birisi olarak şunu söylüyorum. Buna rağmen Meslek Lisesi Mezunlarının tamamı işe giriyor. İnşallah önümüzdeki gelecek süreç içerisinde ilimizdeki Meslek Okulları’nın güçlendirilmesi ve hatta yeni okulların açılması konusunda Milli Eğitim ile birlikte çabamız devam edecek. Ben bu toplantımızın Samsun’un istihdam seferberliğine işsizliğin önlenmesi konusunda katkı yapmasını diliyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.” diye konuştu.

Samsun Valisi Sayın Osman Kaymak’ın konuşmasının ardından toplantı, İŞKUR İl Müdür Yardımcısı Sait Gül'ün İl İstihdam Politikası hakkındaki sunumu ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Erdal Aksu’nın İl Mesleki Eğitim Politikası hakkındaki sunumuyla devam etti.   

Toplantıya ayrıca Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Güray Erener, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, İŞKUR İl Müdürü Haşim Meydan, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen ile İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu üyesi kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Emine Bulut'un bıçaklanma sonrası görüntülerini çekmişti....!
Emine Bulut'un bıçaklanma sonrası görüntülerini çekmişti....!
Son Dakika...! Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırıkkale’deki acılı aileyi aradı
Son Dakika...! Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırıkkale’deki acılı...