Şehit çocuğu 5 yaşındaki Ceylan’a, Devlet Övünç Madalyası...
Reklam

Şehit çocuğu 5 yaşındaki Ceylan'a, Devlet Övünç Madalyası Beratı verildi

06 Mayıs 2019 - 21:07

Kırıkkale'de Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Töreni yapıldı. Törende Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsalında bölücü terör örgütü mensuplarınca düzenlenen silahlı saldırıda şehit olan Astsubay Şükrü Ceylan'ın 5 yaşındaki oğlu Yavuz Bora Ceylan'a ile diğer şehit yakını ve gazilere Devlet Övünç Madalyası ve Beratı verildi.

Cumhurbaşkanlığı tarafından Kırıkkale'de 3 şehit ailesi ve 1 gaziye Devlet Övünç Madalyası ve Beratı törenle verildi

Kırıkkale Valiliği Konferans Salonu'nda düzenlenen tören, okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından başladı.

Şehitlerin özgeçmişleri okunurken şehit aileleri duygulu anlar yaşadı ve gözyaşlarına boğuldu.

Törende konuşan Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, “Bugün milletçe devletçe gurur duyduğumuz şahadetleriyle milletimizi ve devletimizi onurlandıran ve gazi olarak bugün aramızda bulunan şehitlerimizin anısına Cumhurbaşkanımız tarafından tevdi edilen övünç madalya töreninde bir aradayız. Bu topraklar hep söylüyoruz yükü ağır topraklardır. Bu topraklarda yaşayan insanlar da her zaman bu yükün ağılığı altında fedakarlık yapmak zorunda kalmışlardır. Bu topraklar değerli topraklardır. Bu topraklar İslam’ın son kalesi dediğimiz topraklardır. Yeri gelmiştir milli mücadelede bütün diğer milletlere ilham vermiştir. Yeri gelmiştir Çanakkale’de yedi düvele karşı bu milletin haremini çiğnetmemiştir. Bu topraklardan Mehmet Akif’ler çıkmıştır. Bu topraklardan Yavuz Selim Sultan’lar çıkmıştır. Bu topraklardan Erdem Mut’lar çıkmıştır. Ama bu topraklar hep üzerinde yaşayanlar tarafından kıymeti bilinen topraklar olmuştur. Dolayısıyla bu toprakların, bu son kalenin bekçiliğini yapan insanlar yeri gelmiştir canıyla, yeri gelmiştir uzuvlarıyla anne ve babalar en sevdiği evlatlarıyla bu topraklara olan borcunu ödemiştir. Bundan sonra da ödeyecektir.

Birçok arkadaşımız babasının, dedesinin madalyasını övünçle göğsünde taşıyor. Benim dedem bu devlete fedakarlık yapmış ve bu madalyayı kazanmıştır diyebiliyor. Bu bence manevi değerinin yanında bizim gelecek nesillere bizlerin, daha doğrusu şehitlerimizin, gazilerimizin gelecek nesillere bırakabileceği en büyük mirastır. Bundan ötesi de yoktur.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından şehit yakınları ve gazilere Devlet Övünç Madalyası ve Beratı takdim edildi.

Programda, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin'de devam eden operasyon sırasında, ATAK tipi helikopterin kırıma uğraması sonucu şehit olan Üsteğmen Erdem Mut'un annesi Ayşe Mut yaptığı açıklamada, “Hem güzel, hem acı. İkisini bir anda hissediyorum. Hem güzel hem üzülüyorum. Onunla her zaman gurur duyuyorum. Her zaman gurur duydum.” dedi.

Şırnak'ın Silopi ilçesinde 23 Nisan günü yıldırım düşmesi sonucu yaralanarak Ankara'da Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde şehit olan piyade er Ümit Çelik'in babası Mevlüt Çelik ise, “3 çocuğum vardı. 2 kızım 1 oğlum. En küçük oğlumdu. İkinci senesi bu sene. Askere gitti dönemedi. Şehit oldu orada. Tek oğlumdu. İkinci yıl dönümü tam bugün. Ayın 6’sında şehit olmuştu. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan Allah razı olsun. O gereken her türlü desteği bize sağlıyor. Sonsuz teşekkür ediyorum onlara da.” ifadelerine yer verdi.

2019/05/2019-05-06-21-09-04.png
2019/05/2019-05-06-21-09-07.png
2019/05/2019-05-06-21-09-11.png

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ operasyonunda 34 kişi için gözaltı kararı
FETÖ operasyonunda 34 kişi için gözaltı kararı
Atama kararnamesi yayımlandı
Atama kararnamesi yayımlandı